02013J1R4ABWTR
Part Number
02013J1R4ABWTR
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP THIN FILM 1.4PF 25V 0201
02013J1R4ABWTR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 02013J1R4ABWTR PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Thin Film Capacitors
Series Accu-P®
Capacitance 1.4pF
Tolerance ±0.05pF
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension 0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height - Seated (Max) 0.011" (0.28mm)