02810005H
| Part Number | 02810005H |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Category | Circuit Protection |
| Description | FUSE HLDR RADIAL 125V 5A PNL MNT |
02810005H Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 02810005H PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Littelfuse |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Fuseholders |
| Series | 281 |
| Fuseholder Type | Holder |
| Fuse Type | Radial |
| For Use With/Related Products | MICRO, TR3 |
| Fuse Size | Radial 0.1" (2.54mm) pitch |
| Number of Circuits | 1 |
| Voltage | 125V |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Orientation | - |
| Termination Style | PC Pin |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Finish | Silver |
Quick Inquiry
| In Stock | 8049 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
