04023J2R3CBWTR
Part Number
04023J2R3CBWTR
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP THIN FILM 2.3PF 25V 0402
04023J2R3CBWTR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 04023J2R3CBWTR PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Thin Film Capacitors
Series Accu-P®
Capacitance 2.3pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)