06033K220FBTTR
Part Number
06033K220FBTTR
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP THIN FILM 22PF 25V 0603
06033K220FBTTR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 06033K220FBTTR PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Thin Film Capacitors
Series Accu-P®
Capacitance 22pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)