06035G104ZAT2A
| Part Number | 06035G104ZAT2A |
| Manufacturer | AVX |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP CER 0.1UF 50V Y5V 0603 |
06035G104ZAT2A Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 06035G104ZAT2A PCB Footprint and Symbol |
| Brand | AVX |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Ceramic Capacitors |
| Series | - |
| Capacitance | 0.1µF |
| Tolerance | -20%, +80% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | Y5V (F) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 1503406 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
