06035J0R5PBTTR
Part Number
06035J0R5PBTTR
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP THIN FILM 0.5PF 50V 0603
06035J0R5PBTTR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 06035J0R5PBTTR PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Thin Film Capacitors
Series Accu-P®
Capacitance 0.5pF
Tolerance ±0.02pF
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.029" (0.73mm)