0603B104M500CT
| Part Number | 0603B104M500CT |
| Manufacturer | Walsin Technology |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 |
0603B104M500CT Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 0603B104M500CT PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Walsin Technology |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Ceramic Capacitors |
| Series | - |
| Capacitance | 0.1µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.037" (0.95mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 4716987 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
