10SVP47M
Part Number
10SVP47M
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 10V SMD
10SVP47M Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 10SVP47M PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series OS-CON™, SVP
Type Polymer
Capacitance 47µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 81mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.62A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)