1338-18DCGI
Part Number
1338-18DCGI
Manufacturer
IDT, Integrated Device Technology
Category
Clock & Timer ICs
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC
1338-18DCGI Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 1338-18DCGI PCB Footprint and Symbol
Brand IDT, Integrated Device Technology
Product Line Semiconductors
Subcategory Real Time Clocks
Series -
Type Clock/Calendar
Features Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output
Memory Size 56B
Time Format HH:MM:SS (12/24 hr)
Date Format YY-MM-DD-dd
Interface I²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery 1.3V ~ 3.7V
Current - Timekeeping (Max) 2µA @ 3.3V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)