1681
| Part Number | 1681 |
| Manufacturer | Adafruit Industries |
| Category | Interface ICs |
| Description | VS1053B MP3/WAV/OGG/MIDI PLAYER |
1681 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 1681 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Adafruit Industries |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | CODECs |
| Series | - |
| Type | Audio |
| Data Interface | I²S |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Sigma Delta | No |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| Voltage - Supply, Analog | 2.5V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V ~ 1.85V |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
Quick Inquiry
| In Stock | 465 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
