1EDF5673FXUMA1
| Part Number | 1EDF5673FXUMA1 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Isolators |
| Description | IC DRIVER IC GAN DSO-16-11 |
1EDF5673FXUMA1 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 1EDF5673FXUMA1 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Isolators - Gate Drivers |
| Series | EiceDriver™ |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Isolation | 1500VDC |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 150V/ns |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 44ns, 44ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | 18ns (Typ) |
| Rise / Fall Time (Typ) | 6.5ns, 4.5ns |
| Current - Output High, Low | 4A, 8A |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | - |
| Current - DC Forward (If) (Max) | - |
| Voltage - Output Supply | 3.13V ~ 3.47V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | PG-DSO-16-11 |
| Approvals | CQC, CSA, UL, VDE |
Quick Inquiry
| In Stock | 288 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
