2.5SXE120M
Part Number
2.5SXE120M
Manufacturer
Rubycon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 2.5V SMD
2.5SXE120M Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 2.5SXE120M PCB Footprint and Symbol
Brand Rubycon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series PC-CON, SXE
Type Polymer
Capacitance 120µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance) 9 mOhm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)