2SWZ330MR05
Part Number
2SWZ330MR05
Manufacturer
Rubycon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2V SMD
2SWZ330MR05 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 2SWZ330MR05 PCB Footprint and Symbol
Brand Rubycon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series PC-CON, SWZ
Type Polymer
Capacitance 330µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2V
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.5 mOhm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.5A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)