3310Y-001-103L
Part Number
3310Y-001-103L
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
3310Y-001-103L Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 3310Y-001-103L PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Rotary Potentiometers, Rheostats
Series Pro Audio 3310
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±20%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Built in Switch None
Number of Turns 1
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type Top Adjustment
Temperature Coefficient ±1000ppm/°C
Rotation 300°
Resistive Material Conductive Plastic
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)