3314R-1-103E
Part Number
3314R-1-103E
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W GW BOTTOM
3314R-1-103E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 3314R-1-103E PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Trimmer Potentiometers
Series Trimpot® 3314 - Sealed
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 1
Adjustment Type Bottom Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Surface Mount
Termination Style Gull Wing
Size / Dimension Square - 0.177" x 0.177" Face x 0.100" H (4.50mm x 4.50mm x 2.55mm)