44WR10KLFT7
Part Number
44WR10KLFT7
Manufacturer
TT Electronics/BI
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W J LEAD TOP
44WR10KLFT7 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 44WR10KLFT7 PCB Footprint and Symbol
Brand TT Electronics/BI
Product Line Passive Components
Subcategory Trimmer Potentiometers
Series 44
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 9
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Surface Mount
Termination Style J Lead
Size / Dimension Rectangular - 0.190" x 0.138" Face x 0.209" H (4.83mm x 3.51mm x 5.31mm)