4500-90FX28K999
| Part Number | 4500-90FX28K999 |
| Manufacturer | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Category | Transformers |
| Description | XFRMR NON-ISLTD AUTO 480V/277V |
4500-90FX28K999 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 4500-90FX28K999 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Isolation Transformers and Autotransformers, Step Up, Step Down |
| Series | 4500 |
| Type | Autotransformer (Non-Isolated) |
| Voltage - Primary | 480V |
| Voltage - Secondary | 277V |
| Power (Watts) | 460VA |
| 1st Connector | Wire Leads |
| 2nd Connector | Wire Leads |
Quick Inquiry
| In Stock | 171 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
