500R07S0R5BV4T
| Part Number | 500R07S0R5BV4T |
| Manufacturer | Johanson Technology |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP CER 0.5PF 50V C0G/NP0 0402 |
500R07S0R5BV4T Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 500R07S0R5BV4T PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Johanson Technology |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Ceramic Capacitors |
| Series | S |
| Capacitance | 0.5pF |
| Tolerance | ±0.1pF |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | High Q, Low Loss, Ultra Low ESR |
| Ratings | - |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.024" (0.61mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 514720 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
