64XR2KLF
| Part Number | 64XR2KLF |
| Manufacturer | TT Electronics/BI |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors |
| Description | TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN SIDE |
64XR2KLF Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 64XR2KLF PCB Footprint and Symbol |
| Brand | TT Electronics/BI |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Trimmer Potentiometers |
| Series | 64 |
| Resistance | 2 kOhms |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Tolerance | ±10% |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Number of Turns | 12 |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Resistive Material | Cermet |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pins |
| Size / Dimension | Rectangular - 0.250" x 0.165" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.19mm x 6.86mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 6180 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
