700-101BAB-B00
Part Number
700-101BAB-B00
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category
Temperature Sensors
Description
SENSOR RTD 100OHM 0.12% RADIAL
700-101BAB-B00 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 700-101BAB-B00 PCB Footprint and Symbol
Brand Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product Line Sensors
Subcategory RTD (Resistance Temperature Detector)
Series 700
Resistance @ 0°C 100 Ohms
Resistance Tolerance ±0.12%
RTD Material Platinum
Operating Temperature -70°C ~ 500°C
Termination PC Pins
Accuracy -
Temperature Coefficient ±3850ppm/°C
Current 1mA