72V05L25JGI
Part Number
72V05L25JGI
Manufacturer
IDT, Integrated Device Technology
Category
Logic ICs
Description
IC FIFO ASYNCH 4096X18 32PLCC
72V05L25JGI Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 72V05L25JGI PCB Footprint and Symbol
Brand IDT, Integrated Device Technology
Product Line Semiconductors
Subcategory FIFOs Memory
Series 72V
Memory Size 72K (8K x 9)
Function Asynchronous
Data Rate 28.5MHz
Access Time 25ns
Voltage - Supply 3V ~ 3.6V
Current - Supply (Max) 75mA
Bus Directional Uni-Directional
Expansion Type Depth, Width
Programmable Flags Support No
Retransmit Capability Yes
FWFT Support No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C