767163103GP
Part Number
767163103GP
Manufacturer
CTS Resistor Products
Category
Resistors
Description
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC
767163103GP Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 767163103GP PCB Footprint and Symbol
Brand CTS Resistor Products
Product Line Passive Components
Subcategory Resistor Networks, Arrays
Series 767
Circuit Type Isolated
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±2%
Number of Resistors 8
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Number of Pins 16
Power Per Element 200mW
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height - Seated (Max) 0.093" (2.36mm)