A3US-SB-2M-AC
| Part Number | A3US-SB-2M-AC |
| Manufacturer | Omron Automation and Safety |
| Category | Switches |
| Description | SWITCH SELECT 2POS SPDT 100MA |
A3US-SB-2M-AC Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | A3US-SB-2M-AC PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Omron Automation and Safety |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Selector Switches |
| Series | A3US |
| Type | Standard |
| Circuit | SPDT |
| Number of Positions | 2 |
| Switch Function | On-On |
| Current Rating (Amps) | 100mA (DC) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Connector |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 25.20mm Dia |
| Ingress Protection | IP40 |
| Features | Bezel - Round |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
Quick Inquiry
| In Stock | 290 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
