A750BG227M0JAAE020
Part Number
A750BG227M0JAAE020
Manufacturer
KEMET
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V T/H
A750BG227M0JAAE020 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A750BG227M0JAAE020 PCB Footprint and Symbol
Brand KEMET
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series A750
Type Polymer
Capacitance 220µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) 20 mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 125mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.5A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)