A750EK476M1EAAE040
Part Number
A750EK476M1EAAE040
Manufacturer
KEMET
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 25V T/H
A750EK476M1EAAE040 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models A750EK476M1EAAE040 PCB Footprint and Symbol
Brand KEMET
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series A750
Type Polymer
Capacitance 47µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 145mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.9A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)