ACM2012-361-2P-T001
Part Number
ACM2012-361-2P-T001
Manufacturer
TDK
Category
Filters
Description
CMC 220MA 2LN 360 OHM SMD
ACM2012-361-2P-T001 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ACM2012-361-2P-T001 PCB Footprint and Symbol
Brand TDK
Product Line Passive Components
Subcategory Common Mode Chokes
Series ACM
Filter Type Signal Line
Number of Lines 2
Impedance @ Frequency 360 Ohms @ 100MHz
Inductance @ Frequency -
Current Rating (Max) 220mA
DC Resistance (DCR) (Max) 500 mOhm
Voltage Rating - DC 50V
Voltage Rating - AC -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ratings -
Approvals -
Features -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height (Max) 0.051" (1.30mm)