ACS758ECB-200B-PFF-T
Part Number
ACS758ECB-200B-PFF-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems, LLC
Category
Specialized Sensors
Description
SENSOR CURRENT HALL 200A AC/DC
ACS758ECB-200B-PFF-T Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ACS758ECB-200B-PFF-T PCB Footprint and Symbol
Brand Allegro MicroSystems, LLC
Product Line Sensors
Subcategory Current Sensors
Series Automotive, AEC-Q100
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 200A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 10mV/A
Frequency DC ~ 120kHz
Linearity ±1%
Accuracy ±1.2%
Voltage - Supply 3V ~ 5.5V
Response Time 4µs
Current - Supply (Max) 13.5mA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C