ADUM1301WSRWZ55-RL
Part Number
ADUM1301WSRWZ55-RL
Manufacturer
Analog Devices
Category
Isolators
Description
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC
ADUM1301WSRWZ55-RL Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ADUM1301WSRWZ55-RL PCB Footprint and Symbol
Brand Analog Devices
Product Line Semiconductors
Subcategory Digital Isolators
Series Automotive
Technology Magnetic Coupling
Type General Purpose
Isolated Power No
Number of Channels 3
Inputs - Side 1/Side 2 2/1
Channel Type Unidirectional
Voltage - Isolation 2500Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min) 25kV/µs
Data Rate 1Mbps
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 100ns, 100ns
Pulse Width Distortion (Max) 40ns
Rise / Fall Time (Typ) 2.5ns, 2.5ns
Voltage - Supply 3V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)