AH285-YL-13
| Part Number | AH285-YL-13 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC MOTOR DRIVER 3.8V-20V SOT89-5 |
AH285-YL-13 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AH285-YL-13 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Diodes Incorporated |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Motor Drivers, Controllers |
| Series | - |
| Motor Type - Stepper | - |
| Motor Type - AC, DC | Brushless DC (BLDC) |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Output Configuration | Low Side (2) |
| Interface | On/Off |
| Technology | Power MOSFET |
| Step Resolution | - |
| Applications | Fan Motor Driver |
| Current - Output | 500mA |
| Voltage - Supply | 3.8V ~ 20V |
| Voltage - Load | 3.8V ~ 20V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-89-5/6 |
| Supplier Device Package | SOT-89-5 |
Quick Inquiry
| In Stock | 205 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
