AK09918C
| Part Number | AK09918C |
| Manufacturer | AKM Semiconductor Inc. |
| Category | Magnetic Sensors |
| Description | SENSOR HALL EFFECT I2C 4WLCSP |
AK09918C Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AK09918C PCB Footprint and Symbol |
| Brand | AKM Semiconductor Inc. |
| Product Line | Sensors |
| Subcategory | Linear, Compass (ICs) |
| Series | - |
| Technology | Hall Effect |
| Axis | X, Y, Z |
| Output Type | I²C |
| Sensing Range | ±4.9mT |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 1.95V |
| Current - Supply (Max) | 4mA |
| Current - Output (Max) | - |
| Resolution | 16 b |
| Bandwidth | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Internal Magnet |
| Package / Case | 4-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 4-WLCSP (0.76x0.76) |
Quick Inquiry
| In Stock | 131 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
