AOZ7111AI
| Part Number | AOZ7111AI |
| Manufacturer | Alpha & Omega Semiconductor Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC PFC CTRLR CRM 8SO |
AOZ7111AI Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AOZ7111AI PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Alpha & Omega Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | PFC (Power Factor Correction) |
| Series | - |
| Mode | Critical Conduction (CRM) |
| Frequency - Switching | 350kHz |
| Current - Startup | - |
| Voltage - Supply | 10.5V ~ 18V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SO |
Quick Inquiry
| In Stock | 364 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
