APSG160ELL222MJ20S
Part Number
APSG160ELL222MJ20S
Manufacturer
United Chemi-Con
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY 2200UF 20% 16V T/H
APSG160ELL222MJ20S Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APSG160ELL222MJ20S PCB Footprint and Symbol
Brand United Chemi-Con
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series NPCAP™-PSG
Type Polymer
Capacitance 2200µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
ESR (Equivalent Series Resistance) 8 mOhm
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 8.1A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)