APSG160ELL222MJ20S
| Part Number | APSG160ELL222MJ20S |
| Manufacturer | United Chemi-Con |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP ALUM POLY 2200UF 20% 16V T/H |
APSG160ELL222MJ20S Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | APSG160ELL222MJ20S PCB Footprint and Symbol |
| Brand | United Chemi-Con |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Aluminum Polymer Capacitors |
| Series | NPCAP™-PSG |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 2200µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 8 mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 20000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 8.1A @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Quick Inquiry
| In Stock | 5286 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
