APT30GP60BDQ1G
Part Number
APT30GP60BDQ1G
Manufacturer
Microsemi
Category
Transistors
Description
IGBT 600V 100A 463W TO247
APT30GP60BDQ1G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APT30GP60BDQ1G PCB Footprint and Symbol
Brand Microsemi
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series POWER MOS 7®
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 100A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 30A
Power - Max 463W
Switching Energy 260µJ (on), 250µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 90nC
Td (on/off) @ 25°C 13ns/55ns
Test Condition 400V, 30A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)