APT30GT60KRG
Part Number
APT30GT60KRG
Manufacturer
Microsemi
Category
Transistors
Description
IGBT 600V 64A 250W TO220
APT30GT60KRG Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APT30GT60KRG PCB Footprint and Symbol
Brand Microsemi
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series Thunderbolt IGBT®
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 64A
Current - Collector Pulsed (Icm) 110A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 30A
Power - Max 250W
Switching Energy 525µJ (on), 600µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 145nC
Td (on/off) @ 25°C 12ns/225ns
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)