APT40GP90B2DQ2G
| Part Number | APT40GP90B2DQ2G |
| Manufacturer | Microsemi |
| Category | Transistors |
| Description | IGBT 900V 101A 543W TMAX |
APT40GP90B2DQ2G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | APT40GP90B2DQ2G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microsemi |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Single |
| Series | POWER MOS 7® |
| IGBT Type | PT |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 900V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 101A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 160A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.9V @ 15V, 40A |
| Power - Max | 543W |
| Switching Energy | 795µJ (off) |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 145nC |
| Td (on/off) @ 25°C | 14ns/90ns |
| Test Condition | 600V, 40A, 4.3Ohm, 15V |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 Variant |
| Supplier Device Package | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 400 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
