APT40GP90B2DQ2G
Part Number
APT40GP90B2DQ2G
Manufacturer
Microsemi
Category
Transistors
Description
IGBT 900V 101A 543W TMAX
APT40GP90B2DQ2G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APT40GP90B2DQ2G PCB Footprint and Symbol
Brand Microsemi
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series POWER MOS 7®
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 900V
Current - Collector (Ic) (Max) 101A
Current - Collector Pulsed (Icm) 160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.9V @ 15V, 40A
Power - Max 543W
Switching Energy 795µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 145nC
Td (on/off) @ 25°C 14ns/90ns
Test Condition 600V, 40A, 4.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)