APT95GR65JDU60
Part Number
APT95GR65JDU60
Description
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
APT95GR65JDU60 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APT95GR65JDU60 PCB Footprint and Symbol
Brand Microsemi
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650V
Current - Collector (Ic) (Max) 135A
Current - Collector Pulsed (Icm) 380A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 95A
Power - Max 446W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 420nC
Td (on/off) @ 25°C 29ns/226ns
Test Condition 433V, 95A, 4.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)