APTC90HM60T3G
Part Number
APTC90HM60T3G
Description
MOSFET 4N-CH 900V 59A SP3
APTC90HM60T3G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APTC90HM60T3G PCB Footprint and Symbol
Brand Microsemi
Product Line Semiconductors
Subcategory FETs, MOSFETs - Arrays
Series CoolMOS™
FET Type 4 N-Channel (H-Bridge)
FET Feature Super Junction
Drain to Source Voltage (Vdss) 900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 59A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 52A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 540nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13600pF @ 100V
Power - Max 462W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)