APTDR40X1601G
Part Number
APTDR40X1601G
Manufacturer
Microsemi Corporation
Category
Diodes & Rectifiers
Description
BRIDGE RECT 3PHASE 1.6KV 40A SP1
APTDR40X1601G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APTDR40X1601G PCB Footprint and Symbol
Brand Microsemi
Product Line Semiconductors
Subcategory Bridge Rectifiers
Series -
Diode Type Three Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.6kV
Current - Average Rectified (Io) 40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3V @ 40A
Current - Reverse Leakage @ Vr 20µA @ 1600V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)