APTGT600A60G
| Part Number | APTGT600A60G |
| Manufacturer | Microsemi |
| Category | Transistors |
| Description | POWER MODULE IGBT 600V 600A SP6 |
APTGT600A60G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | APTGT600A60G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microsemi |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | - |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Configuration | Half Bridge |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 700A |
| Power - Max | 2300W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.8V @ 15V, 600A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 750µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 49nF @ 25V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SP6 |
| Supplier Device Package | SP6 |
Quick Inquiry
| In Stock | 314 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
