APTM120VDA57T3G
| Part Number | APTM120VDA57T3G |
| Manufacturer | Microsemi |
| Category | Transistors |
| Description | MOSFET 2N-CH 1200V 17A SP3 |
APTM120VDA57T3G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | APTM120VDA57T3G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microsemi |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | POWER MOS 7® |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature | Standard |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1200V (1.2kV) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 17A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 684mOhm @ 8.5A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 2.5mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 187nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 5155pF @ 25V |
| Power - Max | 390W |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SP3 |
| Supplier Device Package | SP3 |
Quick Inquiry
| In Stock | 130 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
