APXE160ARA221MJ80G
Part Number
APXE160ARA221MJ80G
Manufacturer
United Chemi-Con
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 16V SMD
APXE160ARA221MJ80G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APXE160ARA221MJ80G PCB Footprint and Symbol
Brand United Chemi-Con
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series NPCAP™-PXE
Type Polymer
Capacitance 220µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
ESR (Equivalent Series Resistance) 22 mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.45A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)