APXE6R3ARA121ME61G
Part Number
APXE6R3ARA121ME61G
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 6.3V SMD
APXE6R3ARA121ME61G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APXE6R3ARA121ME61G PCB Footprint and Symbol
Type Polymer
Capacitance 120µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) 24 mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.5A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)