APXE6R3ARA221MF61G
Part Number
APXE6R3ARA221MF61G
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
APXE6R3ARA221MF61G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APXE6R3ARA221MF61G PCB Footprint and Symbol
Type Polymer
Capacitance 220µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) 15 mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.16A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)