APXG200ARA121MF61G
| Part Number | APXG200ARA121MF61G |
| Manufacturer | United Chemi-Con |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP ALUM POLY 120UF 20% 20V SMD |
APXG200ARA121MF61G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | APXG200ARA121MF61G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | United Chemi-Con |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Aluminum Polymer Capacitors |
| Series | NPCAP™-PXG |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 120µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 20V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25 mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 15000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.2A @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.240" (6.10mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Quick Inquiry
| In Stock | 10258 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
