APXG250ARA121MHA0G
| Part Number | APXG250ARA121MHA0G |
| Manufacturer | United Chemi-Con |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP ALUM POLY 120UF 20% 25V SMD |
APXG250ARA121MHA0G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | APXG250ARA121MHA0G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | United Chemi-Con |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Aluminum Polymer Capacitors |
| Series | NPCAP™-PXG |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 120µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 22 mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 15000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.5A @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.406" (10.30mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Quick Inquiry
| In Stock | 5809 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
