ASA-12.000MHZ-L-T
Part Number
ASA-12.000MHZ-L-T
Manufacturer
Abracon
Category
Crystals, Oscillators, Resonators
Description
XTAL OSC XO 12.0000MHZ HCMOS SMD
ASA-12.000MHZ-L-T Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ASA-12.000MHZ-L-T PCB Footprint and Symbol
Brand Abracon
Product Line Passive Components
Subcategory Oscillators
Series ASA
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 12MHz
Function Enable/Disable
Output HCMOS
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 5mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.032" (0.80mm)