ASFLMX-50.000MHZ-5ABB
Part Number
ASFLMX-50.000MHZ-5ABB
Manufacturer
Abracon
Category
Crystals, Oscillators, Resonators
Description
XTAL OSC XO 50.0000MHZ LVDS SMD
ASFLMX-50.000MHZ-5ABB Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ASFLMX-50.000MHZ-5ABB PCB Footprint and Symbol
Brand Abracon
Product Line Passive Components
Subcategory Oscillators
Series ASFLMX
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 50MHz
Function Enable/Disable
Output LVDS
Voltage - Supply 2.375V ~ 3.63V
Frequency Stability ±50ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 90mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)