ASMT-MT00-00001
| Part Number | ASMT-MT00-00001 |
| Manufacturer | Broadcom |
| Category | LED Lighting |
| Description | PWR LED SOURCE 3W RGB TRICOLOR |
ASMT-MT00-00001 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ASMT-MT00-00001 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Broadcom |
| Product Line | Optoelectronics |
| Subcategory | LED Lighting - Color |
| Series | Moonstone™ |
| Color | Red, Green, Blue (RGB) |
| Wavelength | 625nm Red, 525nm Green, 460nm Blue |
| Current - Test | 350mA Red, 350mA Green, 350mA Blue |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 54 lm/W Red, 76 lm/W Green, 20 lm/W Blue |
| Current - Max | 350mA Red, 350mA Green, 350mA Blue |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 40lm Red, 85lm Green, 22lm Blue |
| Temperature - Test | 25°C |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.335" L x 0.335" W (8.50mm x 8.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 571 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
