AT93C86A-10SU-2.7-T
Part Number
AT93C86A-10SU-2.7-T
Manufacturer
Microchip Technology
Category
Memory ICs
Description
2.7-5.5V 2MHZ IND TEMP 8-SOIC-N
AT93C86A-10SU-2.7-T Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AT93C86A-10SU-2.7-T PCB Footprint and Symbol
Brand Microchip Technology
Product Line Semiconductors
Subcategory Memory
Series -
Memory Type Non-Volatile
Memory Format EEPROM
Technology EEPROM
Memory Size 16Kb (2K x 8, 1K x 16)
Memory Interface SPI
Clock Frequency 1MHz
Write Cycle Time - Word, Page 10ms
Access Time -
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)