AZ23C12-HE3-18
Part Number
AZ23C12-HE3-18
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
AZ23C12-HE3-18 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AZ23C12-HE3-18 PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay Semiconductor Diodes Division
Product Line Semiconductors
Subcategory Zener Diodes - Arrays
Series Automotive, AEC-Q101
Configuration 1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12V
Tolerance ±5%
Power - Max 300mW
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C